Peta inspiruje https://petainspiruje.cz Blog plný inspirace z oblasti cestování, kreativního tvoření a gastronomie. Mon, 03 Feb 2025 16:35:06 +0000 cs hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.7.1 https://petainspiruje.cz/wp-content/uploads/2023/02/cropped-Osobni-Logo-yes-32x32.png Peta inspiruje https://petainspiruje.cz 32 32 Svatební web – vše na jednom místě https://petainspiruje.cz/2024/11/26/svatebni-web-vse-na-jednom-miste/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=svatebni-web-vse-na-jednom-miste https://petainspiruje.cz/2024/11/26/svatebni-web-vse-na-jednom-miste/#respond Tue, 26 Nov 2024 21:46:56 +0000 https://www.petainspiruje.cz/?p=3364 Jak jsem si vytvořila vlastní webové stránky na svoji svatbu V tomto článku Ti ukážu, jak jsem si vytvořila svoje vlastní svatební webové stránky Budeme se brát. Mělo to spoustu výhod. Od udržitelnosti, protože jsem nemusela tisknout svatební oznámení, až po ušetření peněz. Dále se mi líbila originalita a nevšednost. Ale hlavně to bylo neskutečně […]

The post Svatební web – vše na jednom místě first appeared on Peta inspiruje.

]]>

Jak jsem si vytvořila vlastní webové stránky na svoji svatbu

V tomto článku Ti ukážu, jak jsem si vytvořila svoje vlastní svatební webové stránky Budeme se brát. Mělo to spoustu výhod. Od udržitelnosti, protože jsem nemusela tisknout svatební oznámení, až po ušetření peněz. Dále se mi líbila originalita a nevšednost. Ale hlavně to bylo neskutečně praktické a na to já slyším. 🙂 Veškeré informace, které jsem chtěla svatebčanům sdělit, byly totiž přehledně na jednom místě. A v neposlední řadě mě to tvoření neskutečně bavilo a pomáhalo mi vyladit svatbu do posledního detailu, tak jak jsem si představovala.

Promyšlení celé struktury webu

První bylo důležité si všechno promyslet, co vlastně chci na svatební web dát. I když se web nakonec dost lišil od mé první představy, byla jsem s ním spokojená. 

Moje původní představa byla totiž jenom o tom, že použiju web místo svatebního oznámení. Ale čím více jsem ho tvořila, tím mě to více bavilo a přišlo mi fajn mít tam více informací.

Zvolila jsem nakonec takovéto zvýrazněné rámečky, do kterých jsem vždy uváděla ty nejdůležitější informace nebo nadpisy jednotlivých částí. 

Informační bloky

Mezi nejdůležitější informace rozhodně patří výše uvedené, ale vypíšu sem všechny informační bloky, které jsem nakonec použila já.

  • Kdy a kde svatba bude
  • Kdy začíná obřad
  • Doprava a parkování
  • Ubytování
  • Svatební dary
  • Program
  • Kontakty na svědkyně
  • Kontakty samozřejmě i na nevěstu a ženicha
  • Dress code / barva oblečení
  • Formulář

Pod jednotlivé nadpisy v rámečcích a sekce jsem samozřejmě vypsala i text, který se dané oblasti týkal. Určitě se hodily prokliky rovnou na stránky penzionu, ve kterém jsme svatbu i s obřadem měli. Nebo proklik na mapu, jak se tam dostat. Hlavně teda na druhý penzion kvůli aktuální objízdné trase. 

Ale také měli svatebčani možnost dozvědět se např. o naší představě svatebního daru, jak to bude s platbou za ubytování nebo doporučené oblečení a barevnou paletu, pro lepší představivost. Co mě osobně nejvíc nadchlo bylo to, že jsme i osobně všem říkali, že barva rozhodně není povinná. A i přesto téměř všichni přišli v barvě odstínů Sage green, kterou jsem si vymyslela. Což mi přišlo úžasné.

Formulář

Zajímavostí byl ještě formulář, který byl na konci stránky (teď už jsem ho odstranila). Svatebčani nám tam vyplnily různé informace a preference, které nám lépe pomohli s organizací svatby. Ale především to bylo přijetí pozvánky, zda se zúčastní nebo ne. Bylo tam uvedeno např:

  • strava a omezení v jídle
  • jaké preferují ubytování
  • zda přijdou s dětmi nebo bez nich
  • bonusová otázka 🙂 která se týkala oblíbené písničky, která nesmí chybět na parketu.

Seznam písniček jsme pak dali k dispozici DJ, který si mohl udělat lepší přehled o tom, co svatebčané poslouchají.

Stránka O nás a Seznam potvrzených hostů

Přišlo mi skvělé i sdělit nějak uceleně svatebčanům náš příběh, jak jsme se vlastně poznali a seznámili, co nás baví a jaké máme koníčky. Něco málo k zásnubám, které v podstatě vedly až ke svatbě. Proto jsem přidala odkaz i na stránku O nás, kde tyto informace byly i s fotodokumentací. U všech to mělo velký ohlas.

Ve stejném duchu jsem pak udělala i stránku se Seznamem potvrzených hostů, aby i ostatní měli přehled, kdo na svatbě bude. Reálná jména hostů jsem už raději smazala, ale stránku ponechávám pro inpiraci.

Závěrem se ještě hodí říct, že to mělo i svoje mouchy. Občas se mi rozhodilo formátování nebo nefungoval např. formulář, jak měl. Nebo prostě někdo nepochopil, že už nedostane klasické svatební oznámení, hlavně teda ta starší generace. Naopak každý trochu zdatný, který internet a webové stránky běžně používá, byl nadšený nápadem a zpracováním.

Provoz webu s vlastní doménou něco stojí, ale pokud už nějaký svůj web máte, dá se to využít a zkombinovat např. se svým webhostingem a doména už je otázkou stokorun. A nebo samozřejmě existují i weby zdarma. Tvořivosti se meze nekladou. A nebo se dá taková svatební webová stránka i přímo koupit na míru. Já jsem se třeba jednou takovou reklamou na FB inspirovala k vytvoření té svojí.

Jaký máš na svatební web názor ty? Vybral/a by sis ho taky nebo jsi raději pro konzervativnější a tradiční styl? Nebo ti to naopak přijde skvělý nápad a přemýšlíš nad tím taky? Poděl se do komentáře.

The post Svatební web – vše na jednom místě first appeared on Peta inspiruje.

]]>
https://petainspiruje.cz/2024/11/26/svatebni-web-vse-na-jednom-miste/feed/ 0
Švýcarsko – Co navštívit v okolí Lavaux?  https://petainspiruje.cz/2023/05/26/co-navstivit-v-okoli-lavaux/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=co-navstivit-v-okoli-lavaux https://petainspiruje.cz/2023/05/26/co-navstivit-v-okoli-lavaux/#respond Fri, 26 May 2023 15:53:37 +0000 https://www.petainspiruje.cz/?p=1282 Co dalšího nevynechat, když budeš v oblasti Lavaux? Protože celé okolí kolem jezera Lac Léman (Ženevské jezero) a vinařské oblasti Lavaux je opravdu nádherné, byla by škoda nenavštívit i nějaká jiná místa v okolí samotných vinic. Proto tady přidávám tipy na námi osvědčené místa/města, která se nám vryla pod kůži svojí nezapomenutelnou atmosférou a která […]

The post Švýcarsko – Co navštívit v okolí Lavaux?  first appeared on Peta inspiruje.

]]>

Co dalšího nevynechat, když budeš v oblasti Lavaux?

Protože celé okolí kolem jezera Lac Léman (Ženevské jezero) a vinařské oblasti Lavaux je opravdu nádherné, byla by škoda nenavštívit i nějaká jiná místa v okolí samotných vinic. Proto tady přidávám tipy na námi osvědčené místa/města, která se nám vryla pod kůži svojí nezapomenutelnou atmosférou a která jsme sami, i několikrát, navštívili.

socha Freddie Mercuryho v Montreux
jedna z klasických lodí na Ženevském jezeře

Lausanne

Naše oblíbené město ve Švýcarsku, kam pravidelně jezdíme za rodinou. Možná i díky tomu, že jsem od něj neměla žádné očekávání, jsem si ho zamilovala. Město se nachází v prudkém kopci, v několika úrovních, takže si i při procházce dobře zamakáš. O historických památkách tady psát nechci, i když nejvýznamnější katedrála Notre-Dame je krásná. Především je od ní hezký výhled na celé město.

Ovšem to hlavní, díky čemu jsme si Lausanne zamilovali je atmosféra. Zajdi si určitě v létě k jezeru, kde najdeš krásně upravený park Parc Bourget plný lidí, kteří si zde užívají nejrůznější oslavy, grilování a piknikují. Je tam i několik veřejných obřích grilů. Samozřejmostí je vybavení pro grilování, např. speciální kontejnery na jednorázové grily a horký popel nebo spousta jiných kontejnerů na tříděný odpad. Nebo například sociální zázemí, jako záchody, které jsou ve frankofonní části Švýcarska všude zdarma a dobře dostupné. Zázraky ohledně čistoty ovšem nečekej. 🙂 Ale svůj účel splňují a opravdu se hodí.

Parc Bourget s grilovacími pointy a skvělou atmosférou, pro zobrazení na mapě klikni na obr.

Pokud ti nebude stačit dočerpaná energie, která u jezera panuje, vyraz večer do oblasti Cité. Najdeš tam spoustu super barů, např. sport bar Buldok. Ohnivou show s hořícím barem zase můžeš zažít jedině v pirátském klubu Barberousse Lausanne. Další kluby, ve kterých si můžeš dát dobrý drink i zatančit jsou, např. Giraf bar nebo The Escape bar, kde můžeš klidně tančit přímo na baru do ranních hodin (navštěvují ho hodně expati). A pokud máš rád latino navštiv La Movida. Jestli se chceš alespoň virtuálně přenést do této atmosféry mrkni na moje reels na Instagramu.

pirátský klub Barberousse Lausanne
většina parků v Lausanne, piknik everywhere.

V Lausanne to žije ale i ve dne a to doslova v každém parku, kde si můžeš bez výhrad sednout na piknik. Pokud se chceš dozvědět něco zajímavého a ještě se u toho dobře zabavit, zajdi si do Olympijského muzea, najdeš ho kousek od jezera v oblasti Ouchy. Je na několik pater a opravdu promakané a interaktivní, stejně jako venkovní část, kde Tě přivítá třeba i socha Emila Zátopka. V Lausanne se zkrátka nudit nebudeš, je to navíc město expatů, ano až 40 % tvoří cizinci. A možná proto to tady tak žije, protože si tu každý najde to svoje.

Olympijské muzeum
Olympijské muzeum v Lausanne

Ženevské jezero – Lac Léman

Ženevské jezero, kterému ve Švýcarsku neřeknou jinak, než Lac Léman, teda alespoň v té francouzské části. Určitě nevynechej minimálně procházku kolem něj a v létě rozhodně i koupání. Voda je sladká a krásně čistá. Na některých místech si připadáš jako u moře díky plážím

kolem jezera se můžeš projet i na elektrokole
jezero
další z pohledů na jezero ze strany od Lausanne

Určitě je na jezero lepší výhled z té švýcarské strany, než z francouzské. Právě díky vrcholkům Alp, které se na francouzské straně tyčí nad jezerem. Můžeš si tu půjčit třeba i elektrokolo a projet se kolem jezera na něm. 

přístav Ženevského jezera

Nebo si půjčit klasické lodičky, šlapadlo nebo i malý motorový člun. A nebo se projet vyhlášeným kolesovým parníkem, který je poháněný právě kolesy po obvodu lodě, což vypadá jako mlýnské kola. Motor je hnán parním strojem. Loď zastavuje u všech známých měst na ženevské riviéře –  Ženeva, Lausanne, Montreux, Vevey, Nyon i francouzský Evian. Tyto typy lodí se hojně využívali v 19. a 20. století, takže si na své přijdou i milovníci historie. Raději si zjisti dopředu odjezdy lodí, my jsme ji zatím bohužel vždycky minuli, jezdí totiž jenom několikrát za den. 

Jeden z mnoha krásných pohledů z promenády v Montreux a výhledem na francouzské Alpy

Montreux

Překrásné lázeňské městečko plné přepychových vil. Projdi se úžasnou promenádou plnou květin a palem kolem podmanivého Ženevského jezera. Vůbec si tady nebudeš připadat jako ve Švýcarsku a i přes to, to tak je. Město je proslulé i mnoha hudebními festivaly, koná se tady např. Montreux Jazz Festival. Že je město spjaté s hudbou dosvědčuje i ikonická bronzová socha slavného Freddieho Mercuryho vysoká 3 m, kterou najdeš na promenádě u jezera. Jen tak mimochodem sochu navrhla česká výtvarnice a sochařka Irena Sedlecká, takto šikovní Češi jsme. Další zajímavostí je vznik známé písničky Smoke on the Water od skupiny Deep Purple. Může za to mimochodem taky toto město, kdy se kapela inspirovala požárem kasina, jehož dým se linul nad jezerem. 

promenáda s výhledem na Montreux

Hrad Chillon

Ikonický hrad ze 13. století, který zakončuje oblast Lavaux a tyčí se nad hladinou Ženevského jezera. Jedná se o jeden z nejzachovalejších hradů v Evropě. Najdeš ho kousek od města Montreux. Pokud jedeš autem, můžeš na nějakou tu hodinu (už nevím přesně) zastavit zdarma na parkovišti nad hradem. Určitě si dopředu pořiď papírové hodiny, které ve Švýcarsku hodně využiješ.

Chillon z boku pohledově směrem k Montreux
Chillon pohled od vstupní brány

 

Pro více tipů, co dělat v okolí jezera Lac Léman (Ženevského jezera) můžeš navštívit moc hezky zpracované stránky www.mojesvycarsko.com a to konkrétně článek s názvem: Co neminout u Ženevského jezera.

Přečti si i další článek, který se TI může hodit.

Švýcarsko – vinařská oblast Lavaux

Za nejkrásnějšími výhledy mezi vinicemi, luxusním vínem a největší vinařskou událostí ve Švýcarsku.

Chceš se procházet nejkrásnějšími vinicemi se skleničkou v ruce a přitom se koukat na azurové jezero a krásné majestátní hory v pozadí? Nebo se rovnou zúčastnit otevřených sklepů, kde můžeš ochutnat nepřeberné množství vzorků? Pak si nenechej ujít tento článek, kde se o všem dopodrobna dozvíš. 

The post Švýcarsko – Co navštívit v okolí Lavaux?  first appeared on Peta inspiruje.

]]>
https://petainspiruje.cz/2023/05/26/co-navstivit-v-okoli-lavaux/feed/ 0
Švýcarsko – vinařská oblast Lavaux https://petainspiruje.cz/2023/05/26/svycarsko-lavaux/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=svycarsko-lavaux https://petainspiruje.cz/2023/05/26/svycarsko-lavaux/#respond Fri, 26 May 2023 12:54:07 +0000 https://www.petainspiruje.cz/?p=1278 Za nejkrásnějšími výhledy mezi vinicemi, luxusním vínem a největší vinařskou událostí ve Švýcarsku. Napadlo by Tě jet na otevřené sklepy s vínem zrovna do Švýcarska? Že ne!? Ani se nedivím. Dva roky zpátky jsem totiž ani já vůbec netušila, že zrovna ve Švýcarsku se pěstuje vinná réva a koupíš si tady vynikající místní víno. A […]

The post Švýcarsko – vinařská oblast Lavaux first appeared on Peta inspiruje.

]]>

Za nejkrásnějšími výhledy mezi vinicemi, luxusním vínem a největší vinařskou událostí ve Švýcarsku.

Napadlo by Tě jet na otevřené sklepy s vínem zrovna do Švýcarska? Že ne!? Ani se nedivím. Dva roky zpátky jsem totiž ani já vůbec netušila, že zrovna ve Švýcarsku se pěstuje vinná réva a koupíš si tady vynikající místní víno. A přece jo. Navíc od té doby hrdě prohlašuji, že právě tady jsou zaručeně nejkrásnější výhledy na vinohrad se skleničkou v ruce.

A to v každém ročním období. My jsme oblast Lavaux navštívili v létě, na podzim i na jaře a každé roční období má svoje kouzlo. Uznej sám, že výhled na vinice v kopci, pod nimi nádherně modré jezero a nad ním majestátně se tyčící hory, je pastva pro oči a balzám na duši. Navíc se skleničkou kvalitního a fakt dobrého vína v ruce, si rázem připadáš jak v ráji.

léto Lavaux
podzim Lavaux

Vinařská oblast Lavaux zapsaná na seznam UNESCO

Kousek od našeho oblíbeného města Lausanne, které leží u jezera Lac Léman (Ženevské jezero), se rozkládá vinařská oblast zvaná Lavaux. Spadá do kantonu Vaud v západním Švýcarsku, ve kterém se mluví francouzsky. Oblast Lavaux se rozprostírá právě od města Lausanne zhruba po hrad Chillon, který se krásně tyčí nad hladinou jezera. Určitě je to další z cílů návštěvy, pokud budeš v těchto končinách. Stejně jako okolní města např. Vevey, Montreux, kde můžeš najít i sochu velkého zpěváka skupiny Queen. 

Lavaux je zapsaná na seznam UNESCO a to právem. Podle mě tu najdeš vůbec nejkrásnější výhledy se skleničkou v ruce. Hrozny se pěstují v prudkých kopcích – terasách nad jezerem s výhledem na francouzské hory na protějším břehu. Hrozny se sklízí ručně a co je zajímavostí, tak některé dokonce pomocí vrtulníků. Nj, Švýcaři.👌

vinohrad je láska, podzim v Lavaux

Ochranné označení místních vín

Zdejší vína jsou zahrnutá do programu Appellations d’origine contrôlée (AOC = ochranné označení původu zboží ve Francii a Švýcarsku) s registrovanými označeními Lutry, Villette, Epesse, Calamin Grand Cru, Dézaley Grand Cru, St-Saphorin, Chardonne a Vevey-Montreux. Pěstují se zde mimo jiné odrůdy Chrupka bílá, Chardonnay, Rulandské bílé, Gamay a Rulandské modré.

AOC je vymezeno na území 10 obcí:

Bourg-en-Lavaux (bývalé obce Cully, Epesses, Grandvaux, Riex a Villette),
Chardonne,
Chexbres,
Corseaux,
Corsier-sur-Vevey,
Jongny,
Lutry,
Puidoux,
Rivaz,
Saint-Saphorin.

(zdroj Wikipedia)

mapa vinařské oblasti Lavaux na kamenné zdi v obci Epesses

My jsme nejčastěji koštovali odrůdy Chasselas (Chrupka bílá) Pinot Blanc (Rulandské bílé) a Chardonnay, které měli téměř v každém vinařství. 

Vinicemi se můžeš volně procházet po značených turistických trasách a třeba se i cestou stavit v nějakém tom vinařství na sklenku či rovnou pro celou láhev.

A nebo navštívit každoročně se konající otevřené sklepy a vychutnat si toto místo na maximum zase v trochu jiné atmosféře.

Největší vinařská událost ve Švýcarsku – otevřené sklepy regionu Vaud s ochutnávkami, jídlem i dopravou zdarma.

Pro naprosté milovníky vína můžeš ve Švýcarsku zažít také ochutnávky všemožných odrůd v rámci akce otevřené sklepy a nejenom to. Zajeď si sem na tuto jedinečnou akci, která se koná každoročně v květnu. Zažiješ skvělou atmosféru a hlavně okoštuješ výborná vína, která si pak můžeš nakoupit i domů. Mimo to, ochutnáš i tradiční švýcarská jídla a svezeš se v rámci vstupenky místní dopravou zdarma.

Jedná se o otevřené sklepy celého regionu Vaud, který zahrnuje 6 vinařských oblastí. Více o nich si můžeš přečíst na oficiálním webu v sekci regiony zde.

Bonvillars,
Chablais,
Côtes de l’orbe,
La Côte,
Lavaux,
Vully.

Praktické informace

Do všech těchto míst lze využít jakoukoliv dopravu zdarma (koordinovanou kyvadlovou, městskou, autobus i vlak) v rámci vstupenky. Tu koupíš na oficiálních stránkách www.mescavesouvertes.ch a pro rok 2023 stála 40 CHF (švýcarský frank), což je v přepočtu zhruba 990 Kč. Co je velká paráda, tak akce trvá 2 dny a vstupenka tedy platí na celý víkend. Ke vstupu dostaneš i degustační skleničku + praktickou kapsičku, do které si můžeš skleničku pověsit, také mapu dané vinařské oblasti a voucher se slevou 20 CHF na nákup 6 lahví vína. A to se vyplatí. Akce začíná v 10 hodin dopoledne a končí úderem 18 hodiny, ale na některých místech pokračovali i chvilku po 18 hodině.

Tohle všechno za pouhých 40 CHF, což je na poměry Švýcarska opravdu za hubičku. 🙂 Navštívit můžeš každý den třeba jinou vinařskou oblast, přesně tak, jak jsme to udělali i my.

Vinařská oblast LAVAUX, kterou jsme navštívili v sobotu

O nejznámější vinařské oblasti Lavaux se tady moc rozepisovat nebudu, ostatně je o ní celý tento článek. : -) Jenom chci poznamenat, že ochutnávka tady probíhala přibližně stejně, jako na otevřených sklepech u nás. Přijdeš do vinařství, mnohdy mají i postavené venkovní stany přímo před budovou, často i s posezením, kde nabízí a nalévají vzorky svých vín. Všechny vzorky byly v rámci vstupenky a nic se nedoplácelo. Každé vinařství má většinou i svoje propagační letáčky s nabídkou vín, které si u nich můžeš koupit. Hodně vinařství nabízelo i možnost drobného snacku, výjimečně zdarma (např. oříšky), ale převážně za poplatek. Často se grilovalo, v nabídce nechyběla ani pizza nebo tradiční raclette.

Oblast Lavaux je opravdu velká, za celý den se celá projít nedá. My jsme ji mimo tuto vinařskou akci téměř celou prošli, ale i tak jsme ji neobsáhli celou. Proto je super využít výhod vstupenky a popojet kousek třeba vlakem, který přes oblast projíždí. Dokonce si můžeš vybrat ze dvou tratí. Jedna jezdí nad vinicemi nahoře a nebo druhou trať níže k jezeru.  

Všechna vinařství zapojená do této akce jsou přehledně rozepsaná v brožurce, kterou jsme dostali. Stáhnout si ji můžeš také na oficiálních stránkách, jejichž odkaz jsem dávala výš a nebo stahuj zde. 

Lavaux
(zdroj: www.https://www.mescavesouvertes.ch)

Vinařská oblast BONVILLARS, kterou jsme navštívili v neděli

Ovšem druhá oblast Bonvillars, kterou jsme si vybrali k prozkoumání následující den, byla oproti Lavaux úplně jiná. A to doslova vším. Ať už atmosférou, přístupem, vzorky nebo svým okolím. Ze začátku jsme si museli na tento jiný přístup zvyknout, ale až jsme pochopili, jak to tady funguje, brzy jsme si tuto oblast zamilovali.

Ráno jsme opět využili vlak zdarma v rámci vstupného, kterým jsme se svezli z Lausanne do Yverdon-les-Bains, odkud nás dále nabral minibus do jednotlivých vinařství, viz. mapka nahoře. Minibus odjížděl od turistického centra v určité hodiny a stejně tak to fungovalo u daných vinařství. Protože nebyli vinařství moc blízko u sebe, byla tato kyvadlová doprava super volbou. Co jsme tady trochu postrádali byli krásné výhledy do okolí, jaké jsme zažili předchozí den. Tady bylo prostředí úplně jiné. Vinařství se nacházeli ve vesnicích, kde v okolí kromě drobných vinic byli spíše pole. 

bonvillars
(zdroj: www.https://www.mescavesouvertes.ch)

Všude to fungovalo na principu obsluhy, takže jsme vždycky přijeli, sedli si a poté se nám věnovali povětšinou sami majitelé. Nosili nám vzorky, o které jsme požádali. Okolo panovala téměř rodinná atmosféra, klid a pohoda pár desítek lidí, žádné davy. Tady jsme se dokonce setkali s tím, že nám skoro nutili raclette zadarmo a paní byla smutná, když jsme si vzali jenom 2 porce pro 4 lidi a ne rovnou pro každého. 🙂 Nám se ovšem nejvíce líbilo ve vinařství číslo 4 Domaine la Boulaz, kde jsme si vykládali o víně přímo s majitelem. Klukem, přibližně stejně starým jako jsme my, který provozuje vinařství se svým bratrem. Obsluhovala nás při tom jeho nádherná žena v krásných šatech, úsměvem na tváři a na podpatcích. Která nám neustále nosila nějaké sýry a domácí klobásky a my při tom seděli u nich na zahradě pod dokonale vzrostlou třešní v obklopení květin a zeleně. Víc dokonalé místo jsme si nemohli přát.

V tomto duchu se nesl celý ochutnávkový nedělní den. Místní pohostinnost nebrala konce. Každé vinařství vždy nabízelo i něco navíc, drobné pohoštění, které bylo zdarma. I přes to, že jsme za neděli navštívili snad o polovinu méně vinařství, než v sobotu v Lavaux, rozhodně jsme nelitovali. Každá z oblastí měla svoje osobité kouzlo. Snad se v budoucnu podívám i do ostatních vinařských oblastí kantonu Vaud.

Co dalšího můžeš navštívit v okolí Lavaux?

Pokud Tě zajímá, co můžeš vidět i v okolí této krásné oblasti, mrkni na můj další článek Co navštívit v okolí Lavaux? V článku najdeš pár tipů, co určitě neminout a kde nám osobně se moc líbilo + konkrétní tipy na super podniky.

Přečti si i další článek, který se TI může hodit.

Švýcarsko – co navštívit v okolí Lavaux

Co dalšího nevynechat, když budeš v oblasti Lavaux?

Určitě se hodí vědět, co dalšího můžeš navštívit v okolí vinařské oblasti Lavaux, která je zapsaná na seznam UNESCO. Když už tady budeš, byla by škoda se např. neprojít po krásné promenádě ve městečku Montreux, kde najdeš také jednu sochu slavného a velkého pana zpěváka. Jakou? To zjistit sám v článku.

The post Švýcarsko – vinařská oblast Lavaux first appeared on Peta inspiruje.

]]>
https://petainspiruje.cz/2023/05/26/svycarsko-lavaux/feed/ 0
Jak a kde lovím levné letenky? https://petainspiruje.cz/2023/03/28/jak-a-kde-lovim-levne-letenky/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=jak-a-kde-lovim-levne-letenky https://petainspiruje.cz/2023/03/28/jak-a-kde-lovim-levne-letenky/#comments Tue, 28 Mar 2023 15:15:37 +0000 https://www.petainspiruje.cz/?p=952 Tipy, jak sehnat podstatně levnější letenky. Už je to nějaký ten pátek, co cestuju a za tuto dobu jsem už nakoupila spoustu letenek. Někdy přímo já, jindy s někým dohromady, někdy mi ji dokonce koupili jiní. Ale zkrátka nějaké zkušenosti jsem v této oblasti už nabrala. Tak proč si je schovávat jenom pro sebe. Níže […]

The post Jak a kde lovím levné letenky? first appeared on Peta inspiruje.

]]>

Tipy, jak sehnat podstatně levnější letenky.

Už je to nějaký ten pátek, co cestuju a za tuto dobu jsem už nakoupila spoustu letenek. Někdy přímo já, jindy s někým dohromady, někdy mi ji dokonce koupili jiní. Ale zkrátka nějaké zkušenosti jsem v této oblasti už nabrala. Tak proč si je schovávat jenom pro sebe. Níže najdeš moje osvědčené tipy, které pomáhají mně. Takže neber to prosím jako přesný návod, který musíš dodržet do puntíku, spíše jako inspiraci. Nejsou to žádné překvapivé a šokující nápady, spíš ucelené rady na jednom místě, které mohou pomoci někomu, kdo v této oblasti začíná. Pro zkušeného cestovatele, to bude nejspíš jenom opakování toho, co už zná. 🙂 

Vyhledávače

První, co můžeš zkusit, je najít si konkrétní let do nějaké destinace přímo v nějakém vyhledávači letenek. Občas pokud potřebuju sehnat letenku na konkrétní místo, taky to tak dělám. Je to spíš proto, abych zjistila cenu, za kterou se to v daný čas, na kdy letenku potřebuji, pohybuje. Občas můžeš i takto narazit na letenky za přijatelnou cenu. Ale spíš s tím moc nepočítej. Akční a levné letenky na konkrétní datum prostě moc neseženeš. Ale jako prvotní nástřel se to určitě hodí. 

Moje oblíbené vyhledávače

AZair

Možná Tě pohled na trochu low cost webovky překvapí – www.azair.cz. Ale určitě se jim nevysmívej. Parádu dokážou udělat i bez pořádné grafiky. Je to primárně vyhledávač právě low cost letenek a leteckých společností především po Evropě, Blízkém východě, Asii a okolí. Co na tomto vyhledávači miluju nejvíc je možnost volby tlačítka „Je mi jedno, kam poletím.“ Díky tomu se můžeš např. podívat i na místa, která jsi předem neplánoval, protože se to prostě vyplatí. A přece tam tu levnou letenku nenecháš!

Skyscanner

Oblíbený vyhledávač spíš Markův, než můj. Ale používáme ho hodně často, proto ho dávám mezi moje tipy. Webovky – www.skyscanner.cz mají sice podle mě trochu mouchy, ale vyhledávat letenky umí skvěle. A co je velkou výhodou, tak vyhledává letenky fakt po celém světě. Takže určitě vyzkoušej. V podstatě ho používáme nejčastěji. 

Pelikán.cz

Toto je zase můj oblíbený vyhledávač. Na jejich webovkách – www.pelikan.cz se mi líbí různé možnosti filtrů, jsou přehledné a dobře se mi s nimi pracuje. Jelikož je to ale pouze zprostředkovatel, někdy může mít cenu lehce dražší. Proto nezapomeň vždy před každou koupí letenky nejprve mrknout přímo na stránky letecké společnosti, zda nenabízí vybraný let za lepší cenu. To platí samozřejmě obecně o všech vyhledávačích. Tento vyhledávač používej raději jenom na lety po Evropě a blízkém okolí, tam mu to jde. Na lety mimo Evropu moc dobrý není. Ale najdou se i světlé výjimky, třeba jako naše letenky do Mexika za snových 5,5 tisíce Kč zpáteční na osobu. O naší úžasné dovolené v Mexiku se rozepíšu zase v samostatném článku. 

Ostatní

Existuje samozřejmě celá řada vyhledávačů, které sem ale dávat nebudu, můžeš si je vyhledat sám. Nakonec stejně používáme nejvíc výše uvedené. Hodně i záleží, kam chceš zrovna letět. Když jsme kupovali např. letenky do Indonésie vystačili jsme si bohatě se Skyscannerem, i když jsem četla o různých jiných vyhledávačích asijských společností a zkoušela je, ale nakonec jsme je ani nevyužili.

Chtěla bych však ještě zmínit jeden vyhledávač a to – www.kiwi.com – Já osobně tento vyhledávač vůbec nepoužívám. Slyšela jsem na něj totiž pár negativních ohlasů. Osobní zkušenost ale nemám, takže ho nechci hanit, ale chci tady tu informaci mít. Zřejmě to nebude špatný vyhledávač, už jenom proto, že je opravdu hodně známý. Raději však doporučuji nákup přímo u letecké společnosti, pokud se teda cena nebude výrazně lišit. Ony se totiž ty špatné ohlasy vztahovaly spíše na zprostředkované letenky a služby s tím spojené, než na samotné vyhledávání. 

Notifikace na webu

Co rozhodně doporučuji, pokud chceš natrefit na nějakou tu akční letenku, zapnout si upozornění na webu, tzv. notifikaci. Webových stránek, na kterých si můžeš upozornění zapnout je nespočetně. Nejčastěji na tebe vyskočí upozornění rovnou při první návštěvě webu. Já mám spoustu upozornění zapnutých raději přes mobil, než počítač. A dostanu se tak k notifikaci co nejdřív. Čas je totiž v lovení levných letenek to nejcennější. Vždycky v rychlosti mrknu o jakou destinaci se jedná a samozřejmě na termín, pokud vyhovuje, kupuju. 

Tady uvádím výpis mých oblíbených stránek

Pelikán

Obleť svět

Honzovy letenky

Cestuj levně

Zaleť si

Většina těchto stránek funguje taky na facebooku nebo instagramu, kde můžeš navíc sledovat i nabídku akčních letenek v jejich stories

Newsletter leteckých společností

Co se občas taky vyplatí je být přihlášený k odběru newsletteru do e-mailu přímo od dané letecké společnosti. Já jsem např. přihlášená k odběru pouze u nízkonákladových leteckých společností jako je Ryanair, Wizz Air, Easyjet. Občas mají dobré akční nabídky a slevy, kterých jsem už párkrát využila. 

Promazání cookies

Různé webové stránky shromažďují o svých uživatelích data pomocí cookies. Může se ti tak stát, že letenka, na kterou ses díval před tím se ti po opětovném zobrazení načte dražší. Vícekrát už jsem četla, že pomůže při opětovném prohlížení promazat právě zmíněné cookies nebo si rovnou nastavit jinou VPN adresu. Já jsem toto ještě neměla možnost otestovat. Protože pokud jsem spokojená s cenou za letenku, většinou ji hned koupím a tuto otázku pak nemusím řešit. Ale proč to nevyzkoušet, když to může pomoci ušetřit nějakou tu kačku navíc, že jo? 🙂 

Okolní letiště

Co už se určitě vyplatí je dívat se na lety i z okolních letišť a ne jenom z Prahy. Z Prahy za prvé nelétá tolik letů a za druhé ceny nejsou nijak závratně nízké, spíš výjimečně. Hodně akčních letenek seženeš např. z rakouské Vídně, německého Berlína a Norimberka nebo polských Katowic či Krakova. I u sousedů na Slovensku z Bratislavy se dá ulovit nějaká ta akční letenka. Hlavně se neboj zkoušet. Na většinu těchto letišť jezdí dobré spoje např. od Regio jet, Flixbus, autobusy i vlaky. Jenom si vždycky spočítej zda se to vyplatí a konečnou cenu za letenku si navyš o náklady na cestu na letiště. Využít můžeš taky auto a být tak časově flexibilnější. Parkovat se totiž dá i jinde, než na letišti za těžké love. Svezeš se pak pár zastávek mhd, parkuješ zadarmo na ulici a rozhodně ušetříš. Pokud tě zajímá, kde můžeš zaparkovat, stačí napsat do komentáře níže, ráda odpovím. Možná bude časem i samostatný článek.

Zavazadla

Další věcí, která značně prodražuje cenu letenky je zavazadlo. Všechny akční nabídky letenek se uvádějí většinou pouze s příručním zavazadlem, což znamená menší batůžek s sebou na palubě, který se vleze pod sedadlo před tebou. Takto zní definice většiny nízkonákladových leteckých společností. Jednotlivé společnosti si pak určují přesné rozměry, které by dané zavazadlo mělo mít. Moje zkušenosti jsou takové, že i Wizzair s Ryanairem, kteří požadují nejmenší rozměry pro příruční zavazadlo 40 x 30 x 20/25 cm, přesný rozměr zavazadla až tolik neřeší. Pokud máš doma standardně malý batůžek na záda a je o pár málo cm širší nebo delší, nemusíš si hned nutně kupovat nový. Když to nebudeš přehánět s velikostí batohu – krosny, tak si troufám říct, že v pohodě projdeš. 🙂 Je tu však minimální riziko, že tě můžou zkontrolovat, takže to měj na paměti, mají na to právo. Ale řekla bych, že se to vůbec neděje, nemají na to čas. Pokud se neobejdeš bez velkého kufru, tak si můžeš samozřejmě připlatit, když už jsi ušetřil za letenku samotnou. Klasické letecké společnosti jsou benevolentnější, máš většinou možnost si vzít na palubu dvě příruční zavazadla v ceně letenky, někdy i rovnou odbavené zavazadlo. Vždy si zkontroluj u dané letecké společnosti se kterou letíš. 

Každopádně chci cestování „na lehko“ rozhodně doporučit, pouze s příručním zavazadlem. Má to neskutečné výhody.

Jsi více svobodný, co se týče pohybu.
Nemusíš si odbavovat zavazadlo do podpalubí a můžeš tak přijít na letiště o chloupek později. 
Nikdy se ti nestane, že tvůj kufr omylem odcestuje do jiné země, věci máš totiž stále u sebe.
Nemusíš řešit reklamaci zavazadla nebo poškození při manipulaci s ním.
Netaháš s sebou zbytečnosti.
Nemusíš si všechno vozit z domu, většinou se dá vše nakoupit přímo v místě pobytu.
Nemusíš z centra hned na ubytování odložit zavazadla, město si projdeš i s batůžkem na zádech.

Co je ale nejhlavnější – ušetříš čas, peníze i starosti a to za těch pár kusů oblečení rozhodně stojí! Určitě se ti stalo, že jsi doma po dovolené vybalil velký kufr plný oblečení a zjistil jsi, že jsi více než polovinu ani neměl na sobě. O tom budou nejvíce vědět spíš holky. 🙂 Určitě se cestování jen s batůžkem neboj, stačí si trochu více promyslet, co si s sebou vezmeš a co necháš doma. A vždycky můžeš využít služeb veřejné prádelny na místě nebo si oblečení přeprat jen v ruce. Nebo si můžeš třeba něco hezkého na sebe koupit na místě a mít tak aspoň originální suvenýr z tvých cest, který naplno využiješ.  

Na co si dát ještě pozor?

Uvádím sem ještě pár tipů, které můžeš brát v potaz, převážně už při samotné koupi letenky. A další tipy, které mě ještě jen tak napadly. 

Doba nákupu letenky

Levnější lety jsou obecně přes týden nebo někdy i v sobotu. Také co se týče času odletů, levnější budou lety brzy ráno nebo naopak později večer. Nemusí to však nutně být pravidlem. Vyvaruj se nákupu letenek na nějaké mezinárodní svátky jako jsou Vánoce, Velikonoce, Silvestr, Nový rok apod. Vždycky budou dražší. Obecně nejlevnější letenky jsem koupila vždy na podzim a v lednu. Samozřejmě hodně záleží na konkrétní destinaci a sezóně jaká se tam v době letu nachází. Zjisti si ideálně kdy končí nebo naopak začíná sezóna a vyraz v tuto dobu. Budou levnější nejenom letenky, ale zřejmě i ubytování a další služby a nebude všude tak narváno turisty. 

Nízkonákladové letecké společnosti

Co se týče tzv. nízkonákladovek mají svoje specifika. Levné letenky jsou mnohdy kompenzovány ostatními (nechtěnými) službami, na které je třeba dát si pozor. 

Doplňkové služby

Při koupi letenky hned po výběru termínu, na tebe začne skákat jedno upozornění za druhým. Aby sis přikoupil zavazadlo, pojištění, rezervoval místo v letadle, apod. Všechny tyto služby navíc jsou placené. Nechám na zvážení každého, zda jich chce využít. Jenom je potřeba počítat s tím, že pravděpodobně nebudeš sedět vedle osoby se kterou cestuješ, pokud si za sedadlo nepřiplatíš. Speciálně Ryanair je na tohle specialista, že vás při check-in schválně rozhodí na jiné sedačky, i když koupíš letenku pro dvě osoby najednou. Pokud chceš letět opravdu low cost, dají se samozřejmě všechny služby přeskočit a koupit si jenom základní letenku. Ušetřené peníze můžeš utratit jinak, např. za něco dobrého k jídlu. A to se podle mě vyplatí víc, než jenom sedět vedle sebe. 🙂 

Check-in

U nízkonákladových leteckých společností počítej taky s tím, že check-in (přihlášení/odbavení) si musíš udělat sám on-line, většinou 24 hod. předem. Až na letišti u přepážky bys za to zaplatil pravděpodobně víc, než za letenku samotnou. Vlastní zkušenost s tímto naštěstí nemám, ale slyšela jsem už hodně příběhů známých jejichž peněženka zaplakala.

Ať už moje tipy využiješ nebo ne, je fajn, že jsi dočetl až sem do konce. Věřím, že to sice nebyly převratné rady, ale je dobré o nich vědět. Pokud tě ještě něco zajímá a nemám to tady, klidně napiš do komentáře dole, ráda odpovím. Teď už jenom záleží vysnít si tu svoji pravou destinaci a třeba ti co nevidět vyskočí na mobilu upozornění na letenku přímo tam! Tak kam to bude?

The post Jak a kde lovím levné letenky? first appeared on Peta inspiruje.

]]>
https://petainspiruje.cz/2023/03/28/jak-a-kde-lovim-levne-letenky/feed/ 2
Levády na Madeiře https://petainspiruje.cz/2023/03/23/levady/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=levady https://petainspiruje.cz/2023/03/23/levady/#respond Thu, 23 Mar 2023 09:41:28 +0000 https://www.petainspiruje.cz/?p=583 Překrásný okruh levádami Do Moinho a Nova Jedna z nutností, které na Madeiře musíš navštívit jsou levády. Je jimi protkaný celý ostrov a postupně se z nich staly turistické atrakce. Není se čemu divit, každá je jedinečná a pro milovníky přírody je to balzám pro duši. Levády jsme si našli jednoduše na mapách.cz a ty […]

The post Levády na Madeiře first appeared on Peta inspiruje.

]]>

Překrásný okruh levádami Do Moinho a Nova

Jedna z nutností, které na Madeiře musíš navštívit jsou levády. Je jimi protkaný celý ostrov a postupně se z nich staly turistické atrakce. Není se čemu divit, každá je jedinečná a pro milovníky přírody je to balzám pro duši. Levády jsme si našli jednoduše na mapách.cz a ty se na trasu můžeš podívat na mapě.

Co to vlastně jsou ty levády?

Velmi stručně se jedná o zavlažovací kanály, kterými je protkaný celý ostrov. Je to hodně důmyslný systém zavlažování, který je ojedinělý právě na Madeiře. Voda je svedená pomocí betonových kanálů z kopců severní strany do údolí na jihu. Je to fakt zajímavé a může za to složení a stavba vlastně celého ostrova, který byl dříve sopkou. Jednotlivé vrstvy nejsou souměrné a směřují více k severu, takže na jihu tím pádem schází více podzemních vod, které také putují k severu. A proto začali první portugalští osadníci budovat síť kanálů, kterými svádí vodu ze severu na jih. Dříve byly levády tesány přímo do skal nebo vybudované ze dřeva. Nyní jsou všechny betonově vyzděné, na některých místech kryté, někde udělané přehrazení, třeba jen kamenem, aby šla voda svést např. do políčka. Nespotřebovaná voda vyteče do oceánu. Kvůli odpařování vody jsou více hluboké než široké a kolem každé levády vede i betonový chodníček. Z těch se právě staly velmi oblíbené turistické trasy. Buď můžeš jít přímo po betonovém chodníku nebo je častěji také vyšlapaný chodníček vedle. Na některých úsecích se můžeš setkat i se zábradlím, tunely, mosty, vodopády a všemožnými rostlinkami a květinami, které hýří všemi barvami zelené. 

začátek levády Do Moinho

Jak jsem již psala, my jsme za naši krátkou, ale intenzivní návštěvu Madeiry, stihli projít jenom dvě levády – Ledava Do Moinho a Levada Nova. Zato obě najednou a to krásným a ne moc dlouhým okruhem, který snad zvládne každý. Okruh má hezkých 8,1 km a ne nadarmo jsme nejčastěji na levádě Do Moinho potkali nejvíce důchodců. Většina levád je pouze jednosměrná, takže se po té stejné zase musíš vrátit zpět. Tady mě bavilo, že jsme si prošli dvě najednou a pokaždé jsme se tak mohli kochat jinou přírodou a vidět něco jiného. 

výhled do údolí a na oceán z levády Do Moinho

Levada Do Moinho

Rozhodli jsme se začít touto levádou a nemělo to žádný zvláštní důvod. Možná jenom to, že jsme si našli, že se dá vrátit po druhé a udělat si tak okruh, což já miluju. Navíc se nám hodila do denního programu, protože jsme se nacházeli blízko ní, kousek od městečka Ponta do Sol, kde jsme byli před tím na vodopádu a taky se na jedné opuštěné pláži koupali v oceánu :). Hned od začátku trasy jsou úžasné výhledy do údolí. 

Celou zhruba první polovinu trasy jdeš podél políček, některé jsou pod tebou, jiné skoro na stejné úrovni. A všude mají banánovníky. Jsem z nich nadšená. Stále se kocháme výhledy. 

Potom se cesta trošičku mění, respektive výhledy. Nádherné údolí s pohledem na políčka a oceán v dálce necháváme za sebou. Procházíme pod stromy a máme pocit, že občas putujeme krátkým lesem. Nad hlavami se nám tyčí majestátní eukalypty a prastaré vavřínové stromy. Taky tady obdivuju každou rostlinku a hlavně stále ty neskutečné odstíny zelené barvy. 

vavřínové listy
majestátní eukalyptus

Přibývá taky trochu mokra, ještě aby ne, když jdeme celou dobu podél vody :). Na radosti nám to ale neubírá ani kapku. Máme totiž kvalitní pohorky, takže nás kde jaká louže netankuje. 

Na konci levády Do Moinho potkáváme pár lidí, kteří se povětšinou vrací stejnou levádou zase zpět. Proč? Nechápu. Dáme svačinku a ještě se zastavujeme u „menšího“ vodopádu a chvilku se kocháme jeho krásou. Potom trochu bloudíme při hledání cesty na druhou levádu Nova. Super našli jsme ji. Ještě malinko adrenalinu při přeskakování z kamene na kámen v řece. Spadnu nebo ne? Ne, super. Cestu jsme našli díky betonové levádě a jedné paní, která šla v protisměru a potvrdila nám trasu a hlavně přislíbila, že nebudeme litovat. Opět míjíme ten stejný „menší“ vodopád, tentokrát ho vidíme shora přímo pod sebou – wow. To je ale výška, zase tak malý nebude. 

Levada Nova

Jak jsme později zjistili nad vodopádem oficiální značená trasa ještě nevedla, ale díky betonové levádě jsme šli prostě pohodlně po betonu dál a dál. Po chvilce jsme se už napojili na levádu. Stačilo málo na zjištění proč mnozí chodí Levadu Do Moinho zase zpět, je totiž lépe schůdná. Pokud jsi ale dobrodružné povahy a nebojíš se výšek, levádu Nova si určitě užiješ. Jsou tady totiž občas lehce vzdušné úseky, kde není zábradlí ani provaz a jdeš prostě jenom po betonovém chodníčku levády a pod tebou je sráz dolů. 🙂 No občas jsem tyto úseky přecházela šnečím tempem. Ale určitě to zvládneš a byla by fakt škoda se o tuto levádu ochudit. Má totiž co nabídnout.

Tím, že jsme si předem o těchto levádách nic nezjišťovali, o to větší překvapení bylo, co jsme na nich zažili a viděli. Kousek za touto zatáčkou nás totiž čekalo neskutečné překvapení a rovnou dvojité. První procházíš rovnou skrz vodopád, který majestátně hučí a při projití tě krásně osvěží dopadající kapky. A sotva jím projdeš asi po 50 m vcházíš do tunelu. Ten je pro změnu dlouhý asi 200 m

Úžasný vodopád, za kterým procházíš, se nachází hned ze začátku trasy pokud jdeš okruh stejným směrem jako my. Jinak pokud půjdeš opačně, čeká tě vrchol této levády až na konci. Vodopád je fakt velký a projít se za ním je fakt zážitek. Než ho stačíš rozdýchat objeví se před tebou další výzva. Tunel! Jupí, dočkala jsem se.

Nevezla jsem čelovky zbytečně. Sice se obejdeš v klidu i bez nich, jenom se svítilnou v telefonu, ale radost jsem z toho měla i tak. Docela mě překvapilo, že je v tunelu úplně sucho až lehce prašno, což bych tipovala přesně naopak. A přitom ani  kapka. Ty si hezky plují v betonové levádě. 

Zbytek levády Nova, resp. její druhá polovina, se vine podobnou trasou jako Do Moinho, kterou jsme sem přišli, jenom je z druhé strany kopce. Takže se zase můžeš kochat krásnými výhledy do tentokrát druhého údolí, které je srovnatelně dokonalé, jako to předešlé. Jenom s tím rozdílem, že tady je to trochu větší adrenalin, protože jsou tu hodně strmé srázy dolů. Aspoň už je tu více zábradlí, které mi dodávalo na jistotě. 

výhled do údolí a na oceán z levády Nova

Na závěr levády Nova tě čeká ještě krátký přesun k autu na začátek levády Do Moinho už po silnici. Je to v podstatě jedna dlouhá ulice a můžeš aspoň pozorovat místní obyvatele a jejich příbytky. Mnohý přímo na zahradě pěstují  banánovníky obsypané banány, které se pro urychlení zrání balí do modrých plastových pytlů. No při pohledu na ně, jsem z toho teda radost neměla. 

The post Levády na Madeiře first appeared on Peta inspiruje.

]]>
https://petainspiruje.cz/2023/03/23/levady/feed/ 0
Madeira – obecné informace https://petainspiruje.cz/2023/03/10/madeira/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=madeira https://petainspiruje.cz/2023/03/10/madeira/#respond Fri, 10 Mar 2023 16:08:29 +0000 http://www.bbtest.cz/?p=1 Co lze všechno zažít na Madeiře za necelé 4 dny, resp. za 70 hodin. Začínáme koupí letenek na www.ryanair.com, jelikož na mě vyskočilo upozornění na akční letenky u www.pelikan.cz do této krásné destinace. Letenky stály necelé 2,5 tisíce Kč na osobu. Letěli jsme v mimosezónu v únoru 2023 od pátku do pondělí.  Madeiru jsme měli v […]

The post Madeira – obecné informace first appeared on Peta inspiruje.

]]>

Co lze všechno zažít na Madeiře za necelé 4 dny, resp. za 70 hodin.

Začínáme koupí letenek na www.ryanair.com, jelikož na mě vyskočilo upozornění na akční letenky u www.pelikan.cz do této krásné destinace. Letenky stály necelé 2,5 tisíce Kč na osobu. Letěli jsme v mimosezónu v únoru 2023 od pátku do pondělí. 

Madeiru jsme měli v hledáčku už dlouho a protože byl termín více než perfektní, bylo to jasné. Kupujeme! Tipy o tom, jak kupujeme letenky si můžeš přečíst v samostatném článku Jak a kde lovím levné letenky?

Co jsme zařídili dopředu před samotnou cestou?

Letenky jsme koupili asi měsíc před samotným odletem, takže nebylo času nazbyt. Musíme začít plánovat, alespoň to nejnutnější. 

1. Ubytování

První věc, kterou jsme po koupení letenky zařídili, bylo ubytování. Důležité je si vytyčit alespoň předběžná místa, která chcete navštívit a zjistit si na mapě jejich vzdálenosti. 

Zjistili jsme, že je to na Madeiře všude blízko a dojet se dá autem téměř všude za jeden den. Takže Ti pohodově bude stačit pobyt v jednom místě. To bychom ale nebyli my dva, pobyt na jednom místě zkrátka není pro nás. Tak jsme strategicky zvolili ubytování první a poslední noc v hlavním městě Funchal, ze kterého nám pak jel autobus přímo na letiště a pro druhou noc jsme nakonec zvolili městečko Calheta.

Odkaz na ubytování ve Funchalu FX Pena
Odkaz na ubytování v Calheta The Rum Inn

2. Půjčení auta

Půjčení auta pro nás bylo klíčové, jedině tak jsme mohli využít náš kratičký pobyt na Madeiře na maximum. Na doporučení kamarádky, co už Madeiru několikrát navštívila, jsme zvolili autopůjčovnu www.madeiracarbooking.com. Nakonec proběhlo všechno v pořádku, ale potvrzení rezervace nám přišlo až dvě hodiny před příletem, což znamenalo, že jsme byli v letadle a nemohli si e-mail přečíst. Objednávali jsme auto asi týden dopředu. Toto bylo drobné zklamání, jinak bych půjčovnu doporučila. Cena byla oproti konkurenci mírně nižší, ale na Madeiře se ceny řídí stejně dle sezóny. Takže v hlavní sezóně můžou být ceny klidně i 3x vyšší. My jsme si půjčovali auto v únoru (mimosezóna), v kategorii C za 37 €/den. Dostali jsme Renault Clio s manuálním řazením a na benzín. Stačila nám klasická debetní karta, kreditní kartu nepožadovali.  

Co se týče auta a řízení na Madeiře, raději doporučuji zvolit výkonnější auto a taky zkušeného řidiče. 🙂 Pro začátečníky to rozhodně není. Prudké cesty, někdy tak úzké ulice, že i na kole bych se bála.  Serpentýny na každém rohu, převýšení a parkování snad všude, kde to jen trochu šlo. Na druhou stranu jsou všichni ohleduplní, neplatí se zde žádné mýto ani poplatky za průjezd tunely, kterých je na Madeiře nespočetně. I zmíněné parkování je téměř všude zdarma, kromě občas se vyskytujících modrých čar, které jsou určeny pouze pro místní a je potřeba to dodržovat. Infrastruktura je v super stavu, alespoň na hlavních tazích.   

3. Místa k navštívení

Samotné plánování, co chceme navštívit mi tentokrát nezabralo moc času. Opět jsem využila moje oblíbené stránky cestujlevne.cz, kde čerpám vždy prvotní inspiraci a získávám základní přehled. A mapy.cz s využitím funkce moje mapy, kde jsem si přehledně všechna místa uložila. Míst k vidění je na Madeiře opravdu hodně, takže jsem se nebála, že bychom se nudili. A jelikož je počasí na Madeiře hodně proměnlivé, měli jsme v záloze hned několik variant výletů s tím, že se rozhodneme dle počasí na místě.

Co nesmíš na Madeiře vynechat.

I když jsme na ostrově nestrávili moc času, troufám si říct, že jsme toho stihli víc než dost. Něco bylo jenom lehce ochutnávkové, ale líbilo se nám všude. Nejvíc ta rozmanitost celého ostrova. V článku Seznam míst, které jsme na Madeiře navštívili a ty je rozhodně nesmíš vynechat. se dozvíš přesné tipy a místa, která jsme si prošli a navštívili. Taky jsem připojila i tipy na další místa, která jsme nestihli a máme je v plánu někdy příště. Tak se nechej inspirovat. 

Co musíš na Madeiře ochutnat.

Madeirská kuchyně má určitě pár jídel a nápojů, které rozhodně stojí za to ochutnat. A protože jsme skoro všechno poctivě stihli, byla by škoda o tom nesepsat přehledný článek a nepodělit se i s Tebou. Seznam jídel, které jsme na Madeiře ochutnali a ty si je rozhodně nesmíš nechat ujít. je soupis tradičních nápojů a jídel, které jsme stihli ochutnat. Dopředu jsem si je zjistila na internetu a žádného místního jsem se neptala na potvrzení, ale v tomto případě to ani nebylo potřeba. Zase tolik jich není. Stačí zajít do restaurace, kam chodí místní a kouknout jim do talířů. 🤭 Hlavně jeden drink nám utkvěl navždy v paměti, ten rozhodně nesmíš vynechat při návštěvě Madeiry. Jaký to je? To se dočteš v článku.

Oblíbené náklady

Určitě každého zajímá na kolik nás tento prodloužený víkend vyšel? Proto jsem tady zařadila i oblíbené náklady. Ber samozřejmě v potaz, že každý má jiné preference, jiný budget/rozpočet, se kterým někam jede a jinou představu. Cena se vždycky odvíjí od toho, zda jedeš v sezónu nebo mimo ni a nebo zda se nám poštěstí koupit akční letenku nebo ne. Což se nám v případě Madeiry podařilo. Ještě sem dávám odkaz na naši oblíbenou aplikaci, bez které nedáme na cestách ani ránu. Je to dlužníček neboli Settle Up, který spravuje výdaje více lidí, klidně jenom dvou a se kterým máš přehled, kolik jsi utratil.

Kolik nás to stálo?

A teď už k samotnému vyúčtování, které mám rozpočítané pro 2 osoby a nepočítala jsem cestu do Norimberka autem na letiště.

zpáteční letenky – 5 109 Kč

půjčení auta vč. benzínu –  4 152 Kč

ubytování – 2 760 Kč

jídlo –373 Kč

ostatní – 350 Kč

Celkem nás Madeira na necelé 4 dny vyšla na zhruba 16,5 tis Kč se vším všudy.

The post Madeira – obecné informace first appeared on Peta inspiruje.

]]>
https://petainspiruje.cz/2023/03/10/madeira/feed/ 0
Co nesmíš na Madeiře vynechat. https://petainspiruje.cz/2023/02/06/co-nesmis-na-madeire-vynechat/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=co-nesmis-na-madeire-vynechat https://petainspiruje.cz/2023/02/06/co-nesmis-na-madeire-vynechat/#respond Mon, 06 Feb 2023 20:02:00 +0000 https://www.petainspiruje.cz/?p=1058 Seznam míst, které jsme na Madeiře navštívili a ty je rozhodně nesmíš vynechat. Ostrov Madeira v sobě skrývá spoustu zajímavých míst, která rozhodně stojí za to poznat. Ta místa, která jsme poznali my, jsem přehledně zaznačila do mapy, stačí na ni jenom kliknout. Ber to prosím jenom jako stručný nástin, těch nejhlavnějších památek, které jsme […]

The post Co nesmíš na Madeiře vynechat. first appeared on Peta inspiruje.

]]>

Seznam míst, které jsme na Madeiře navštívili a ty je rozhodně nesmíš vynechat.

Ostrov Madeira v sobě skrývá spoustu zajímavých míst, která rozhodně stojí za to poznat. Ta místa, která jsme poznali my, jsem přehledně zaznačila do mapy, stačí na ni jenom kliknout. Ber to prosím jenom jako stručný nástin, těch nejhlavnějších památek, které jsme za tak krátkou dobu našeho pobytu mohli stihnout. I tak si myslím, že jsme toho zvládli požehnaně, za tak krátký čas, jaký jsme tady byli. Pokud plánuješ zůstat na Madeiře delší dobu, určitě doporučuji projít si více levád a samozřejmě nejznámější horský trek na dva nejvyšší vrcholy, který my jsme skrz počasí nestihli.

Co nesmíš na Madeiře vynechat.

A teď už k jednotlivým místům, které jsme osobně viděli a doporučuji je všechny do jednoho. Madeira je nesmírně rozmanitá krajina a přestože se jedná o ostrov asi 1,5x větší než je Praha, nudit se tam rozhodně nebudeš. 

Ponta de São Lourenço

Túra na nejvýchodnější bod ostrova Ponta Sao Lourenco stála opravdu za to. Už po samotné cestě jsou úžasné výhledy na pobřeží a závěr je fascinující. Není to žádná náročná túra, ale pevné boty určitě oceníš. Cesta v jednom směru nám trvala něco málo přes hodinu. Přišli jsme sem před západem sluníčka a užili si tak toto kouzelné místo jen pro sebe.

Santana

Typické domečky na Madeiře, které ale v dnešní době najdete už jenom ve městě Santana jako atrakci pro turisty. Ale jsou fakt roztomilé. Najdete v nich převážně obchůdky se suvenýry a taky v jednom prodávají vynikající Ponča. O něm se podrobněji dozvíš v samostatném připravovaném článku o jídle na Madeiře.

São Vicente

Malebné městečko na severu ostrova. Původně jsme tady chtěli přespat druhou noc, ale nakonec jsme zvolili jiné místo a byli jsme rádi. Sao Vicente sice stojí za návštěvu, ale pár hodin nám tady stačilo. Ovšem pro někoho, kdo hledá naprostý klid je místo ideální. Vesnice se táhne dlouhým údolím, které je obklopeno krásně zelenými horami, takže určitě je na co koukat. Jinak se zde nachází také lávová jeskyně a v okolí nějaké levády, ty jsme ale nenavštívili. 

Fanal

Magický les s prastarými vavřínovými stromy, které díky specifickému mikroklimatu a častým severním větrům dorostly do různých zajímavých patvarů. Jelikož se les nachází v nadmořské výšce okolo 1 100 m bývá zde často mlha, která tomuto místu dodává ještě více tajemné atmosféry a stává se tak jedním z nejvíce fotogenických míst na Madeiře. My jsme v té mlze však nikoho nepotkali. 🙂 Snad jen volně se pasoucí krávy, které dodávali místu na tajemnu, když se náhle zjevili z mlhy. 

Přírodní jezírka v Porto Moniz

Při hezkém počasí nevynechej toto ojedinělé přírodní koupaliště. Je vytvořené lávovou činností a voda je tu slaná z oceánu. Sedni si na okraj bazénu, užívej si výhled na oceán a pozoruj, jak se vlny lámou o kameny před tebou. Nejspíš tě co nevidět jedna z nich osvěží a ošplouchne. Využít můžeš buď placené (3€/os) koupaliště, které je více upraveno a hlavně v něm najdeš sociální zázemí. Nebo o kousek dál přímo přírodní jezírka. Nečekej ale teplou vodu, po celý rok se tu pohybuje stejná teplota vody okolo 18-21 °C. My jsme si tohle jedinečné koupání nenechali ujít ani v 18°C venku, takže bylo pak jedno, zda jsi ve vodě nebo na vzduchu. Úplná pohoda na opalování to nebyla, ale zato jsme si mohli užívat toto jedinečné místo zcela pro sebe. 

Náhorní plošina Paul da Serra 

Přes náhorní plošinu zřejmě pojedeš pokud navštívíš magický vavřínový les Fanal, je to od něj kousek. Rozhodně je Paul da Serra zajímavé místo. Na rozdíl od kopcovité celé Madeiry je tu velká plocha s typickými žlutými keříčky a rovnou dlouhou silnicí. V odpoledních hodinách tu často padá hustá mlha a panuje zde vlhké horské klima. 

Ribeira da Janela

Můžeš navštívit po cestě do Porto Moniz, nachází se hned vedle. Je to vyhlídka na kamenné úkazy ve vodě. Celé okolí místa nám přišlo zvláštně tajemné. Šíleně foukal vítr a procházet kolem uzavřené silnice kvůli sesuvu skály byl alespoň dobrý adrenalin. Hlavně, když ty velké spadené kameny byly přímo na místě přes které musíš projít. 

Ohromující výhled na vesničku Curral das Freiras 

Jedná se o údolí jeptišek, které se právě sem v minulosti jezdili ukrývat před piráty. Dříve byla totiž vesnice odříznutá od okolního ostrova a dalo se k ní dostat pouze pěšky přes průsmyk Eira do Serrado. Dneska na stejnojmenném místě najdeš hotel se suvenýry a můžeš si tu dát něco k jídlu nebo v našem případě si odskočit třeba na záchod. 🙂 Do vesnice se dnes dá pohodlně dostat autem přes tunel ve skále. Každopádně jsou tu dvě vyhlídky a na kráse jim neubralo ani jemný déšť, který nás tu zastihl. Kromě úžasného výhledu na vesnici obklopenou zelenými horami, jsme si díky dešti užívali také krásnou duhu nad obzorem. Soudě dle pohledů, které prodávali v místním obchodě se suvenýry, je to tady asi častý jev. 

Vyhlídka Cabo Girão

Jedná se o prosklenou vyhlídku ve výšce 589 m a je přímo nad vodou, takže máte krásný výhled pod sebe na útesy a oceán. A na levé straně zase rozhled na hlavní město Funchal. Tuto vyhlídku doporučuji i přesto, že nemám ráda typická turistická místa plná lidí, což toto místo rozhodně je. Ale výhledy opravdu stojí za to, takže si zaslouží pozornost. Možná zvaž návštěvu v jinou hodinu než my v 11 hod. dopoledne v neděli, kdy byla vyhlídka plná k prasknutí. 

Vyhlídka Balcões

Tuto vyhlídku jsem si hodně oblíbila. I když jsme neměli moc ukázkové počasí a přes plující mraky jsme viděli vždycky jenom záblesky výhledů, stálo to za návštěvu. Jinak se jedná o místo s úžasnými výhledy na okolní zalesněné hory ve vnitrozemí, soudě dle fotek. Dostaneš se sem po asi 1,5 km dlouhé cestě – Vereda dos Balcoes (my jsme zaparkovali kousek dál od oficiálního parkoviště u restaurace Faisca a cestu si tak lehce zkrátili), která vede prastarým lesem. Takže i cesta sem je krásný zážitek. Ten největší jsem ale měla z ptáčků, kterých tady létá hned několik druhů, na což upozorňuje cedule na vyhlídce. Stačí si pak nasypat na ruku trochu zrní a počkat zhruba 2 min, co se bude dít… 

Farol da Ponta do Pargo

Tentokrát nejzápadnější bod na ostrově, kde najdeš maják, který dle mého není nijak zvlášť výjimečný. Ten pravý důvod proč toto místo navštívit jsou úžasné výhledy na okolní útesy, rozhled do nekonečného oceánu a západ sluníčka přímo nad ním. Dojedeš sem pohodlně autem a na konci cesty je kruhový objezd s parkovištěm. Přijeď sem trochu s předstihem, jezdí sem na západ slunce více lidí. 

Levada do Moinho – Levada Nova

Vyzkoušet alespoň jednu levádu je na Madeiře nutnost. Vždyť je to tady naprostá rarita. A co to vlastně ta leváda je? Jedná se o zavlažovací kanály, které svádí vodu z kopců ze severu na jih a tam, kde by zkrátka voda nebyla. Je to důmyslný systém, jsou z betonu a kolem nich vede cestička. Jelikož nemůžou být úplně prudké, staly se oblíbenou turistickou atrakcí a tak kolem levád v současné době vede spousta turistických tras.

My jsme stihli na našem výletu Madeirou levádu pouze jeden den, za to rovnou dvě. Levada do Moinho a Levada Nova jdou totiž hezky spojit a můžete si tak projít dvě odlišné levády jednoduchým okruhem. Tam a zpět má okruh cca 8 km a nachází se kousek od městečka Ponta do Sol na jihu ostrova. Zažiješ na nich ohromující výhledy, lehký adrenalin při vzdušných pasážích, nádherný vodopád, a ne jeden, a využiješ dokonce i čelovku. Zajímají tě podrobnosti o těchto dvou krásných levádách? Pak čti samostatný článek Překrásný okruh levádami Do Moinho a Nova. Určitě vyzkoušej více levád, je jich po celé Madeiře dostatek. Stačí si jenom vybrat např. na mapy.cz jsou jednoduše značené jako červené trasy. 

Letiště Cristiana Ronalda

Letiště na Madeiře, které je pojmenované po slavném rodákovi, je taky trochu zajímavost a to hlavně z hlediska přistávání. Dříve měla přistávací dráha pouze 1 600 m, později byla dokonce 2x prodloužená. Nyní na ní mohou přistávat všechny typy letadel, ale pouze zkušení piloti, kteří zde absolvovali testy. Před přistáním musí totiž pilot udělat přibližovací manévr, při kterém v nízké výšce musí minout část hlavního města Funchal a otočit letadlo na přistávací ranvej. Je to hezká podívaná a v okolí letiště je i pár vyhlídkových míst, ze kterých lze přistání pozorovat. 

 Funchal

Hlavní město ostrova Madeira – Funchal (čti Funšal:) ) jsme si prošli jenom zběžně. Bohužel nám na něj zbylo málo času. I přesto ho sem zařadím, protože si pozornost určitě zaslouží. Dobře poslouží jako výchozí bod pro všechny výlety po celém ostrově, zejména pro ty, kteří chtějí využít místní dopravu a nepůjčí si auto. Z Funchalu totiž vyjíždí většina autobusů na různé směry ostrova. My osobně jsme však využili autobus jenom jeden, a to na letiště při cestě zpět. 

Pokud Tě zajímá, jaké místa můžeš v hlavním městě vidět nebo jakým autobusem se dostaneš na letiště, přečti si samostatný článek Co Tě všechno čeká ve Funchalu!

Vodopád (Cascata) Dos Anjos

Vodopád kousek od městečka Ponta do Sol, který jsem pracovně přejmenovala na Carwash. 🙂 Jedná se totiž o vodopád, který dopadá přímo na silnici. Takže si pod ním můžeš nechat „umýt“ auto nebo pod něj prostě rovnou skoč ty. Vodopád najdeš na staré silnici, která už není příliš využívaná, jediný kdo sem jezdí jsou právě nadšení turisti. Dostat se k němu dá přímo z městečka Ponta do Sol a nebo o trochu zážitkovější jízda tě bude čekat z městečka Madalena do Mar. Projíždí se tam totiž přes tunely, které vypadají hodně, řekněme, autenticky.

Co jsme měli v plánu, ale nestihli jsme navštívit.

Túra na Pico Ruivo a Pico do Arieiro

Na tuto túru jsem se těšila úplně nejvíc. Instagram je plný fotek a videí z Madeiry právě z těchto dvou vrcholů, které protíná krásná hřebenovka. Pico Ruivo (1861 m) je nejvyšší hora celého ostrova a její sestřička Pico do Arieiro  (1818 m) se pyšní třetím místem. Celý trek je dlouhý 5,3 km a můžeš ho jít oboustranně. My měli v plánu dojet na parkoviště kousíček od samotného vrcholu Pico do Arieiro a projít si túru tam a zpět stejnou cestou zase k autu. Na parkovišti jsme sice byli a za to hned 2x ve dvou dnech, ale bohužel v totální mlze. Jediné co nás v tu chvíli potěšilo bylo místní bistro, kde jsme si hořkou chuť počasí osladili tradičním dezertem Pastel de nata. Jestli Tě zajímá další místní jídlo a pití pak čti Seznam jídel, které jsme na Madeiře ochutnali a ty si je rozhodně nesmíš nechat ujít. Jinak je túra přehledně v mapě na začátku tohoto článku. My si na ni budeme muset počkat na příští návštěvu Madeiry. 

tura
tura 2

Levády

V podstatě jakákoliv další leváda, kterých je po celém ostrově více než 100. Jelikož jsme neměli více času na plánování, konkrétní tipy sem nedávám. Stačí se podívat na mapy.cz, kde jsou levády přehledně značené jako turistické trasy a naplánovat si tu svoji. A nebo prostě trochu prolistovat i jiné stránky, než tyto. 🙂 Moje rada zní,  nemusíte nutně chodit na ty profláknuté, zkuste si zajít na nějakou jenom tak dle mapy, možná bude stejně krásná a nebo i hezčí a možná taky bez lidí. 

The post Co nesmíš na Madeiře vynechat. first appeared on Peta inspiruje.

]]>
https://petainspiruje.cz/2023/02/06/co-nesmis-na-madeire-vynechat/feed/ 0
Funchal – hlavní město Madeiry https://petainspiruje.cz/2023/02/06/funchal-hlavni-mesto-madeiry/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=funchal-hlavni-mesto-madeiry https://petainspiruje.cz/2023/02/06/funchal-hlavni-mesto-madeiry/#respond Mon, 06 Feb 2023 11:51:24 +0000 https://www.petainspiruje.cz/?p=1042 Co Tě všechno čeká ve Funchalu! Hlavní město ostrova Madeira – Funchal (čti Funšal:) ) jsme si prošli jenom zběžně. Bohužel nám na něj zbylo málo času. I přesto si pozornost určitě zaslouží. Můžeš ho využít jako výchozí bod pro všechny výlety po celém ostrově. Zejména pak ti, kteří chtějí využít místní dopravu a nepůjčí […]

The post Funchal – hlavní město Madeiry first appeared on Peta inspiruje.

]]>

Co Tě všechno čeká ve Funchalu!

Hlavní město ostrova Madeira – Funchal (čti Funšal:) ) jsme si prošli jenom zběžně. Bohužel nám na něj zbylo málo času. I přesto si pozornost určitě zaslouží. Můžeš ho využít jako výchozí bod pro všechny výlety po celém ostrově. Zejména pak ti, kteří chtějí využít místní dopravu a nepůjčí si auto. Z Funchalu totiž vyjíždí většina autobusů na různé směry ostrova a atrakce. My osobně jsme však využili autobus jenom jeden, a to na letiště při cestě zpět. Opět přikládám mapu, kde jsou místa přehledně zaznačena.

Místa, která jsme ve Funchalu viděli.

Uvádím seznam míst, která jsme ve Funchalu za pár hodin stihli projít. Určitě by si samotný Funchal zasloužil alespoň jeden celý den možná i dva na jeho objevování. Takže pokud budeš mít čas, neváhej sem zamířit. 

merkado

Mercado dos Lavradores (tržiště)

Tento market určitě nevynechej. Kromě plno druhů exotického ovoce, tady můžeš nakoupit čerstvé ryby, květiny nebo řemeslné výrobky. Jedná se o třípatrovou tržnici, která má otevřeno každý den. Zážitkem jsou i místní prodavači ovoce, kteří zejména pro turisty dělají ochutnávky různého ovoce, které si poté můžeš zakoupit. Všechno je na váhu, tak pozor na všetečného prodavače, aby ti tam nevhodil nějaké těžké banány, jako nám. 🙂

promenáda

Promenáda podél pobřeží a přístavu

Krásná procházka po promenádě podél pobřeží. Chvilku mezi stromy, chvilku po chodníku s šuměním moře a ruchem města. Tuto procházku si nemůžeš nechat ujít. A můžeš u toho třeba pozorovat velké lodě, které odplouvají z přístavu nebo se jenom tak kochat okolím.

Ronaldo

Muzeum CR7

Muzeum slavného fotbalového hráče, rodáka z Madeiry, Cristiana Ronalda najdeš právě kousek od promenády u přístavu. Před muzeem stojí i jeho socha v obří velikosti. 

Maria

Rua de Santa Maria

Krásná a malebná ulička, která vede souběžně s pobřežím, jen o ulici dál. Najdeš na ní typické malované dveře a street art. Určitě stojí za to si ji projít.

Katedrála Sé

Určitě se nejedná o obrovskou stavbu nebo impozantní katedrálu, na jakou jsme zvyklí zejména v Evropě. Ale nachází se v centru, v docházkové vzdálenosti a byla by škoda, nenahlédnout alespoň dovnitř.

Místa, která jsme ve Funchalu sice nestihli a neviděli, ale ty je můžeš stihnout.

lanovka

Lanovka

Jestli jsi vyznavač klasických turistických míst nebo si prostě nechceš nechat ujít každou zajímavost, vyzkoušej kabinovou lanovku. Určitě je z ní krásný výhled na celé město. Navíc tě doveze k dalším atrakcím, které pokud budeš chtít vyzkoušet, rozhodně ušetří tvoje nohy, protože se nachází úplně na kopci nad městem. 

kytička

Jardim Monte Palace Tropical a Jardim Botanico

Jsou dvě botanické zahrady ve Fuchalu. Ta první je nejnavštěvovanější a plní přední příčky fotek na instagramu po zadání hashtagu Funchal. A je právě jednou ze zmíněných atrakcí, která Tě čeká na konci lanovky. 

sáňky

Carreiros do Mointe – jízda na sáňkách i v létě

Jedna zajímavost, kterou asi nenajdeš nikde jinde na světě. Kdo by si jenom představil, že se dá v proutěných koších – sáňkách, jezdit i v létě po asfaltu. 🙂 Ano, přesně tohle můžeš zažít na Madeiře. Dříve fungovali proutěné koše k převozu zejména zemědělských produktů z polí do města. Nyní se jedná o jednu z turistických atrakcí, kterou prý využil v minulosti i spisovatel Ernest Hemingway. Pokud si to nedovedeš představit, mrkni i na oficiální stránky této vtipné atrakce www.carreirosdomonte.com, kde najdeš ceník i názorné video. Sáňky obsluhují místní páni, kteří jsou navíc oblečení v dobovém oblečení, což zážitek z jízdy ještě umocňuje. Já jsem bohužel v sáňkách seděla jenom v muzeu. Při příští návštěvě Madeiry si je určitě nenechám ujít. 

Trochu praktických informací.

Autobus na letiště

My jsme si na celý pobyt půjčili raději auto, kvůli úspoře času. Ale jelikož jsme poslední den odlétali už kolem oběda, přišlo nám zbytečné platit den půjčovného navíc. Takže jsme si vybrali takovou půjčovnu, kde šlo domluvit předání auta přímo na letišti první den a poslední den vrátit ve Funchalu. Tady připomínám odkaz na půjčovnu www.madeiracarbooking.comAle zpět k autobusu. 

Najdeš ho při přístavu na promenádě asi 500 m od nástupní stanice lanovky. Musíš hledat zeleno-bílou ceduli na zastávce společnosti SAM, stejně barevně vypadají i autobusy. Nebo můžeš využít speciální Aerobus, který jezdí ze stejné zastávky a měl by stát okolo 5 € a je o něco málo rychlejší. My jsme však zvolili místní linku SAM, která k letišti také zajíždí a lístek byl o něco levnější. Autobus zkrátka přijel dříve, než Aerobus, tak jsme ho využili. Lístek si koupíš přímo u řidiče. I samotná jízda byla zážitek do těch strmých kopců. Uvnitř jsou tři sedačky vedle sebe, pak ulička a zase dvě sedačky. Hodně stísněný prostor, ale ono je to na Madeiře všechno tak nějak menší a úzké cesty, takže i autobus zapadá do místního koloritu. 

bus

The post Funchal – hlavní město Madeiry first appeared on Peta inspiruje.

]]>
https://petainspiruje.cz/2023/02/06/funchal-hlavni-mesto-madeiry/feed/ 0
Co musíš na Madeiře ochutnat. https://petainspiruje.cz/2023/02/06/co-musis-na-madeire-ochutnat/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=co-musis-na-madeire-ochutnat https://petainspiruje.cz/2023/02/06/co-musis-na-madeire-ochutnat/#respond Sun, 05 Feb 2023 23:00:00 +0000 https://www.petainspiruje.cz/?p=1059 Seznam jídel, které jsme na Madeiře ochutnali a ty si je rozhodně nesmíš nechat ujít. Madeirská kuchyně má určitě pár jídel a nápojů, které rozhodně stojí za to ochutnat. Sama jsem nevěřila, že tak malý ostrov toho může v této oblasti tolik nabídnout. A protože jsme skoro všechno poctivě ochutnali, byla by škoda o tom […]

The post Co musíš na Madeiře ochutnat. first appeared on Peta inspiruje.

]]>

Seznam jídel, které jsme na Madeiře ochutnali a ty si je rozhodně nesmíš nechat ujít.

Madeirská kuchyně má určitě pár jídel a nápojů, které rozhodně stojí za to ochutnat. Sama jsem nevěřila, že tak malý ostrov toho může v této oblasti tolik nabídnout. A protože jsme skoro všechno poctivě ochutnali, byla by škoda o tom nesepsat přehledný článek a nepodělit se i s Tebou.  Proto je tu tento soupis tradičních nápojů a jídel, které jsme na Madeiře stihli ochutnat. Mají je téměř v každé tradiční restauraci. Já ti přihodím i konkrétní tip, kde jsme si na nich pochutnávali my.

Co musíš na Madeiře ochutnat.

Tradiční jídlo nebo pití je jedna z věcí, které si ráda zjišťuji dopředu. Nestane se ti potom, že něco nestihneš ochutnat. To by mi přišla hrozná škoda. Hlavně v případech, kdy to neochutnáš nikde na světě jenom v daném místě. Takže tady je výčet toho, co jsme si my nenechali ujít. A začínám avizovaným drinkem, který se nám vryl do paměti. 

Nápoje

Poncha

Jedná se o alkoholický nápoj, který můžeš ochutnat v několika ovocných variacích. Nejtypičtější a tradiční je citronová příchuť Poncha. Vyrábí se z madeirského bílého rumu, citronové kůry, citronové šťávy, medu a cukru. Nám však nejvíc chutnala druhá nejčastější příchuť a to marakuja. Čerstvě vymačkaná šťáva z marakuji a směsi rumu se rychle stala naší oblíbenou pochoutkou. Někdy může být i hodně silná, uvádí se, že rum může mít přes 60%. Potom už jenom záleží, jak moc ho kde naředí. Dá se koupit už i přímo míchaný v lahvi, ale to není ono. Nejlepší je, když trefíte na podnik, kde vám Poncha umíchají čerstvé. 

Jedno takové jsme si dávali v městečku Santana, přímo v jednom z tradičních domků, kde míchali čerstvé přesně tyto dva druhy. Nejlepší Poncha jsme ale dostali ve městě Calheta, v jedné rybí restauraci přímo u přístavu. Stačili nám 3 kousky dohromady a svět se s námi točil. 🙂 

Poncha z rybí restaurace v Calheta
poncha 1
Poncha z tradičního domku v Santana

Madeirské víno

Hodně zjednodušeně se dá přirovnat k portskému vínu, které určitě zná více lidí. S tím rozdílem, že to madeirské není červené, ale bílé. Podle barvy teda spíš oranžové. Tradici má v mořeplavectví, kdy námořníci do sudů přidávali pálenku pro lepší uchování. Víno s pálenkou na lodi na rovníku pak prošlo zahříváním a následným zchlazením. Někdy byly cesty na moři dlouhé a mořeplavci zjistili, že toto vínu v sudu prospívá. Navíc bylo v sudech mnohdy i několik let a když pak víno ochutnali, bylo jasné, že vznikla lahůdka. 

Oficiálně se jedná o dezertní exotické fortifikované víno a nechává se zrát v sudech min. 3 roky, což je základ. Setkáte se běžně s 5 letými, 10 letými a více letými víny. Proces zahřívání a zchlazení je pro Madeirské víno typické. 

ochutnávka 10 letého Madeirského vína
Madeira víno 2
vystavená lahev v jedné restauraci

Pivo Coral

Madeirské typické pivo značky Coral, se vyrábí přímo na Madeiře. Samozřejmě jsme ho ochutnali a nebylo špatné. Klasický zahraniční slabý světlý ležák 😁 Určitě nečekej Plzeň. Ale když budeš mít chuť na pivo, neboj se si ho dát, žízeň uhasí skvěle. 

Jídlo

Espada (čti ešpáda)

Vynikající ryba, která vypadá jak velký černý had s ostrými zuby. Ryba žije ve velké hloubce, okolo 1 – 1,5 km pod vodou. A při jejím rychlém vylovení na hladinu rybě vylezou oči z důlků. Maso je ale výborné, jemné. Když je ryba dobře vyfiletovaná, nemá téměř žádné kosti. Prodávají ji běžně v obchodě, tak se jí nelekni, hlavně kvůli těm očím a ostrým zubům. V restauraci si ji můžeš dát v různých variantách. Nejtypičtější je obalená v bylinkovém těstíčku se smaženým banánem nebo jiným ovocem, připravená na víně a nebo jen tak zprudka opečená na pánvi na olivovém oleji s máslem. Najdeš ale i různé jiné recepty, každopádně si ji určitě dej, protože ji pravděpodobně jinde než na Madeiře neochutnáš. 

espada 3
Espada na dveřích v uličce Santa Maria, Funchal
espada 4
Espada v supermarketu

Rybu s banánem jsme si dávali v roztomilém rodinném podniku ve Funchalu s názvem Cantinho dos Amigos a hlavně pán v obsluze (zřejmě majitel) byl naprosto skvělý. Jídlo sice není dvakrát fotogenické, ale zato bylo výborné. Takže podnik rozhodně doporučuji – odkaz na mapu s restaurací zobrazíš kliknutím na obrázek jídla.

Druhý talíř patří vinné variantě a dávala jsem si ho přímo v rybí restauraci Leme Marisqueira v přístavu ve městečku Calheta. Přesně tam, kde jsme měli nejlepší čerstvou Poncha na Madeiře.

espada 2
varianta v těstíčku se smaženým banánem
espada 1
varianta v těstíčku na víně se zeleninou

Espetada (čti ešpetáda)

Připomíná naše ražničí, jenom s tím rozdílem, že na špejli je pouze maso. Ale za to výborné, kvalitní hovězí. Navíc pro lepší a typickou chuť se maso napíchává na vavřínovou větev, na které se potom griluje. Maso se před grilováním krátce naloží do směsi soli, vavřínových listů a česneku. Měli by se tě v restauraci zeptat na stupeň propečení, já měla medium a bylo to dokonalé. Jako přílohu jsem měla hranolky, může se také podávat madeirský chléb nebo zelenina.

Picado

Trochu připomíná masový guláš, může být z různých částí hovězího. Ale přesněji je to maso dušené na víně, zalité vývarem na cibulovém základu, dochucené rajčaty, česnekem a bobkovými listy. Můžete ale natrefit na různé variace, např. s olivami nebo houbami. Nám nepřišlo až tolik výjimečné. Jako přílohu nám k tomu podávali hranolky.

espetada
espetada
picado

Rajčatová polévka

Jednoduchá jenom z pár ingrediencí, ale za to velmi chutná. Dej si k ní madeirský chleba a bude to dokonalé.

Madeirský chléb

Než náš chleba připomíná spíše placku podobnou řecké pitě. Určitě si ho dej, doporučuji česnekovou variantu. Nás uchvátil natolik, že jsme si jej pak dávali jako předkrm. 

polévka
rajčatová polévka a madeirský chléb

Pastel de nata (Pastéis de nata)

Tato sladká tečka nakonec je tak výborná, že jsme si ji dávali skoro denně. Je to vlastně portugalská delikatesa, která je dokonce zapsaná na seznamu Unesco. A jelikož Madeira patří pod Portugalsko, mají ji samozřejmě v oblibě i tady. Jedná se o malý sladký koláček z listového těsta a žloutkového krému. Recept vymysleli jeptišky z lisabonského předměstí ve čtvrti Belém. Kdy si lámaly hlavu, co se žloutky, které zůstávaly po zpracování bílků (ty se používali na škrobení prádla). Po čase začali ze žloutků vyrábět tyto luxusní koláčky. Díky bohu za to, teda vlastně díky jeptiškám.

pastel de nata 1
pastel de nata 2

The post Co musíš na Madeiře ochutnat. first appeared on Peta inspiruje.

]]>
https://petainspiruje.cz/2023/02/06/co-musis-na-madeire-ochutnat/feed/ 0