Švýcarsko – vinařská oblast Lavaux

Za nejkrásnějšími výhledy mezi vinicemi, luxusním vínem a největší vinařskou událostí ve Švýcarsku.

Napadlo by Tě jet na otevřené sklepy s vínem zrovna do Švýcarska? Že ne!? Ani se nedivím. Dva roky zpátky jsem totiž ani já vůbec netušila, že zrovna ve Švýcarsku se pěstuje vinná réva a koupíš si tady vynikající místní víno. A přece jo. Navíc od té doby hrdě prohlašuji, že právě tady jsou zaručeně nejkrásnější výhledy na vinohrad se skleničkou v ruce.

A to v každém ročním období. My jsme oblast Lavaux navštívili v létě, na podzim i na jaře a každé roční období má svoje kouzlo. Uznej sám, že výhled na vinice v kopci, pod nimi nádherně modré jezero a nad ním majestátně se tyčící hory, je pastva pro oči a balzám na duši. Navíc se skleničkou kvalitního a fakt dobrého vína v ruce, si rázem připadáš jak v ráji.

léto Lavaux
podzim Lavaux

Vinařská oblast Lavaux zapsaná na seznam UNESCO

Kousek od našeho oblíbeného města Lausanne, které leží u jezera Lac Léman (Ženevské jezero), se rozkládá vinařská oblast zvaná Lavaux. Spadá do kantonu Vaud v západním Švýcarsku, ve kterém se mluví francouzsky. Oblast Lavaux se rozprostírá právě od města Lausanne zhruba po hrad Chillon, který se krásně tyčí nad hladinou jezera. Určitě je to další z cílů návštěvy, pokud budeš v těchto končinách. Stejně jako okolní města např. Vevey, Montreux, kde můžeš najít i sochu velkého zpěváka skupiny Queen. 

Lavaux je zapsaná na seznam UNESCO a to právem. Podle mě tu najdeš vůbec nejkrásnější výhledy se skleničkou v ruce. Hrozny se pěstují v prudkých kopcích – terasách nad jezerem s výhledem na francouzské hory na protějším břehu. Hrozny se sklízí ručně a co je zajímavostí, tak některé dokonce pomocí vrtulníků. Nj, Švýcaři.👌

vinohrad je láska, podzim v Lavaux

Ochranné označení místních vín

Zdejší vína jsou zahrnutá do programu Appellations d’origine contrôlée (AOC = ochranné označení původu zboží ve Francii a Švýcarsku) s registrovanými označeními Lutry, Villette, Epesse, Calamin Grand Cru, Dézaley Grand Cru, St-Saphorin, Chardonne a Vevey-Montreux. Pěstují se zde mimo jiné odrůdy Chrupka bílá, Chardonnay, Rulandské bílé, Gamay a Rulandské modré.

AOC je vymezeno na území 10 obcí:

Bourg-en-Lavaux (bývalé obce Cully, Epesses, Grandvaux, Riex a Villette),
Chardonne,
Chexbres,
Corseaux,
Corsier-sur-Vevey,
Jongny,
Lutry,
Puidoux,
Rivaz,
Saint-Saphorin.

(zdroj Wikipedia)

mapa vinařské oblasti Lavaux na kamenné zdi v obci Epesses

My jsme nejčastěji koštovali odrůdy Chasselas (Chrupka bílá) Pinot Blanc (Rulandské bílé) a Chardonnay, které měli téměř v každém vinařství. 

Vinicemi se můžeš volně procházet po značených turistických trasách a třeba se i cestou stavit v nějakém tom vinařství na sklenku či rovnou pro celou láhev.

A nebo navštívit každoročně se konající otevřené sklepy a vychutnat si toto místo na maximum zase v trochu jiné atmosféře.

Největší vinařská událost ve Švýcarsku – otevřené sklepy regionu Vaud s ochutnávkami, jídlem i dopravou zdarma.

Pro naprosté milovníky vína můžeš ve Švýcarsku zažít také ochutnávky všemožných odrůd v rámci akce otevřené sklepy a nejenom to. Zajeď si sem na tuto jedinečnou akci, která se koná každoročně v květnu. Zažiješ skvělou atmosféru a hlavně okoštuješ výborná vína, která si pak můžeš nakoupit i domů. Mimo to, ochutnáš i tradiční švýcarská jídla a svezeš se v rámci vstupenky místní dopravou zdarma.

Jedná se o otevřené sklepy celého regionu Vaud, který zahrnuje 6 vinařských oblastí. Více o nich si můžeš přečíst na oficiálním webu v sekci regiony zde.

Bonvillars,
Chablais,
Côtes de l’orbe,
La Côte,
Lavaux,
Vully.

Praktické informace

Do všech těchto míst lze využít jakoukoliv dopravu zdarma (koordinovanou kyvadlovou, městskou, autobus i vlak) v rámci vstupenky. Tu koupíš na oficiálních stránkách www.mescavesouvertes.ch a pro rok 2023 stála 40 CHF (švýcarský frank), což je v přepočtu zhruba 990 Kč. Co je velká paráda, tak akce trvá 2 dny a vstupenka tedy platí na celý víkend. Ke vstupu dostaneš i degustační skleničku + praktickou kapsičku, do které si můžeš skleničku pověsit, také mapu dané vinařské oblasti a voucher se slevou 20 CHF na nákup 6 lahví vína. A to se vyplatí. Akce začíná v 10 hodin dopoledne a končí úderem 18 hodiny, ale na některých místech pokračovali i chvilku po 18 hodině.

Tohle všechno za pouhých 40 CHF, což je na poměry Švýcarska opravdu za hubičku. 🙂 Navštívit můžeš každý den třeba jinou vinařskou oblast, přesně tak, jak jsme to udělali i my.

Vinařská oblast LAVAUX, kterou jsme navštívili v sobotu

O nejznámější vinařské oblasti Lavaux se tady moc rozepisovat nebudu, ostatně je o ní celý tento článek. : -) Jenom chci poznamenat, že ochutnávka tady probíhala přibližně stejně, jako na otevřených sklepech u nás. Přijdeš do vinařství, mnohdy mají i postavené venkovní stany přímo před budovou, často i s posezením, kde nabízí a nalévají vzorky svých vín. Všechny vzorky byly v rámci vstupenky a nic se nedoplácelo. Každé vinařství má většinou i svoje propagační letáčky s nabídkou vín, které si u nich můžeš koupit. Hodně vinařství nabízelo i možnost drobného snacku, výjimečně zdarma (např. oříšky), ale převážně za poplatek. Často se grilovalo, v nabídce nechyběla ani pizza nebo tradiční raclette.

Oblast Lavaux je opravdu velká, za celý den se celá projít nedá. My jsme ji mimo tuto vinařskou akci téměř celou prošli, ale i tak jsme ji neobsáhli celou. Proto je super využít výhod vstupenky a popojet kousek třeba vlakem, který přes oblast projíždí. Dokonce si můžeš vybrat ze dvou tratí. Jedna jezdí nad vinicemi nahoře a nebo druhou trať níže k jezeru.  

Všechna vinařství zapojená do této akce jsou přehledně rozepsaná v brožurce, kterou jsme dostali. Stáhnout si ji můžeš také na oficiálních stránkách, jejichž odkaz jsem dávala výš a nebo stahuj zde. 

Lavaux
(zdroj: www.https://www.mescavesouvertes.ch)

Vinařská oblast BONVILLARS, kterou jsme navštívili v neděli

Ovšem druhá oblast Bonvillars, kterou jsme si vybrali k prozkoumání následující den, byla oproti Lavaux úplně jiná. A to doslova vším. Ať už atmosférou, přístupem, vzorky nebo svým okolím. Ze začátku jsme si museli na tento jiný přístup zvyknout, ale až jsme pochopili, jak to tady funguje, brzy jsme si tuto oblast zamilovali.

Ráno jsme opět využili vlak zdarma v rámci vstupného, kterým jsme se svezli z Lausanne do Yverdon-les-Bains, odkud nás dále nabral minibus do jednotlivých vinařství, viz. mapka nahoře. Minibus odjížděl od turistického centra v určité hodiny a stejně tak to fungovalo u daných vinařství. Protože nebyli vinařství moc blízko u sebe, byla tato kyvadlová doprava super volbou. Co jsme tady trochu postrádali byli krásné výhledy do okolí, jaké jsme zažili předchozí den. Tady bylo prostředí úplně jiné. Vinařství se nacházeli ve vesnicích, kde v okolí kromě drobných vinic byli spíše pole. 

bonvillars
(zdroj: www.https://www.mescavesouvertes.ch)

Všude to fungovalo na principu obsluhy, takže jsme vždycky přijeli, sedli si a poté se nám věnovali povětšinou sami majitelé. Nosili nám vzorky, o které jsme požádali. Okolo panovala téměř rodinná atmosféra, klid a pohoda pár desítek lidí, žádné davy. Tady jsme se dokonce setkali s tím, že nám skoro nutili raclette zadarmo a paní byla smutná, když jsme si vzali jenom 2 porce pro 4 lidi a ne rovnou pro každého. 🙂 Nám se ovšem nejvíce líbilo ve vinařství číslo 4 Domaine la Boulaz, kde jsme si vykládali o víně přímo s majitelem. Klukem, přibližně stejně starým jako jsme my, který provozuje vinařství se svým bratrem. Obsluhovala nás při tom jeho nádherná žena v krásných šatech, úsměvem na tváři a na podpatcích. Která nám neustále nosila nějaké sýry a domácí klobásky a my při tom seděli u nich na zahradě pod dokonale vzrostlou třešní v obklopení květin a zeleně. Víc dokonalé místo jsme si nemohli přát.

V tomto duchu se nesl celý ochutnávkový nedělní den. Místní pohostinnost nebrala konce. Každé vinařství vždy nabízelo i něco navíc, drobné pohoštění, které bylo zdarma. I přes to, že jsme za neděli navštívili snad o polovinu méně vinařství, než v sobotu v Lavaux, rozhodně jsme nelitovali. Každá z oblastí měla svoje osobité kouzlo. Snad se v budoucnu podívám i do ostatních vinařských oblastí kantonu Vaud.

Co dalšího můžeš navštívit v okolí Lavaux?

Pokud Tě zajímá, co můžeš vidět i v okolí této krásné oblasti, mrkni na můj další článek Co navštívit v okolí Lavaux? V článku najdeš pár tipů, co určitě neminout a kde nám osobně se moc líbilo + konkrétní tipy na super podniky.

Přečti si i další článek, který se TI může hodit.

Švýcarsko – co navštívit v okolí Lavaux

Co dalšího nevynechat, když budeš v oblasti Lavaux?

Určitě se hodí vědět, co dalšího můžeš navštívit v okolí vinařské oblasti Lavaux, která je zapsaná na seznam UNESCO. Když už tady budeš, byla by škoda se např. neprojít po krásné promenádě ve městečku Montreux, kde najdeš také jednu sochu slavného a velkého pana zpěváka. Jakou? To zjistit sám v článku.

Napsat komentář